Sfaturi anterioare
Kedves Fruzsina. A növény napégést seznvedett. A fikusz jól metszhető, de kesztyűben, mert tejnedve ragadós és mérgező is, illetve az arra érzékenyeknél bőrirritációt okozhat.
Kedves Gabriella. Nem ismert az acetamiprid hatóanyag lebomlási ideje karalábéban. A kiadott dózistól is függ a lebomlás. A legjobb mindig az adott kultúrára engedélyezett készítményat, vagy bio készítményt használni (Vektafid A, Káliszappan, Biokál 01). De legjobb megelőzni: öntözni, a területet (a bolhák a szárazságot kedvelik), mulcsozni vagy kartonpapírral takarni a növények tövét, illetve a fahamu is riasztó hatású.
Kedves Gabriella! Mivel a Mospilan káposztafélékben nem engedélyezett, ezért nincs kísérlet a hatóanyag lebomlási idejére vonatkozóan. Felelősséggel nem lehet semmit kijelenteni. Karate Zeon kontakt készítménnyel lehet időben "odavágni" a bolháknak, annak 3 nap az évi-je. A Mospilané paradicsomban 7 nap, borsóban, babban 14 nap.
Kedves Barnabás. A túl sok szerves trágya és a letarkart talaj az ammónium-ionok feldúsulásáát okozhatta és káliumfelvételi zavart okozott.
A kaktuszok parásodása és a szövetek sziládságának elvesztése gyakran a nem megfelelő gondozásra, elsősorban a túlöntözésre és a közeg rossz vízelvezetésére vezethető vissza. Emellett a nem megfelelő talaj, huzat és gombás fertőzések is okozhatják. A fehér pamacsszerű képlet akár gyapjastetű is lehet. A megfelelő fény, hőmérséklet, száraz talaj és jó szellőzés biztosítása a legfontosabb a kaktuszok egészségének megőrzéséhez. A tetveket a legjobb sűrűs szappanos vízzel átitatott fülpiszkálóval eltávolítani.
Kedves István. A tartási körülményekben lesz a hiba. A növény a lészárazság miatt nem tud megfelelően párologtatni, miközben sok vizet kap. Sajnos a mai modern lakások (hőszigetelés, műanyag nyílászárók, légkondi) nem tesz jót a szobanövényeknek.
Kedves László! Homokos talajba érdemes valamilyen vízmegtartást segítő anyagot keverni, pl Zeba, illetve az örökzöldeknek javasolt tartós hatású műtrágyát javaslom, ami nem mosódik ki olyan könnyen, mint a tápoldat. Az Osmocote tablettából 20 cm növénymagasság/1 db tabletta az adag. A képen nem látok súlyos tápanyaghiányt, de a nitrogén-, illetve a kalciumhiány gyakran okozhat ilyen tüneteket.
Kedves Dobrovicz János! Kérem, hogy konkrét ajánlatért írjon e-mailt az info@gazdabolt.hu címre. Kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot.
Kedves Klárea! Sajnos az almafa nagyon súlyosan beteg, túl nagy felületen van kéregpusztulás, a taplógomba is megtámagda, valamint a szúbogarak is berágtak. Nem tudni, hogy a fa mennyire korhadt belül, mennyire stabil. Koronaalakítás is ráfér, mert elég féloldalas. Kéregkaparással, tisztogatássa, beteg ágak, ágcsonkok eltávolításával, majd réztartalmú szerből kevert péppel, vagy tömény Bordói lével való lekenéssen próbálkozzon meg. Az ágak levágása után a metszési felületről kérnénk képét.
Kedves László. Képet kérünk. Milyen a talaj? Tápanyagot kap?
Kedves László! Nem tudom, milyen növényei vannak és milyen problémákkal áll szemben. Kövesse folyamatosan cikkeinket, ahol hétről hétre felhívjuk a figyelmet az aktuális teendőkre:
https://www.gazdabolt.hu/blog
Az eső után egészen biztosan kell gombaölőzni és a csigák ellen is védekezni...no meg itt vannak a poloskák. is.
Maga az Amistar készítmény (hatóanyag: azoxistrobin) szőlőben nem engedélyezett (nem kért a gyártó erre a kultúra engedélyt), azonos hatóanyagú a Quadris (ua. gyártó) és az Universalis, ami engedélyzetett szőlőben.
Kedves Beatrix. Takácsatka szívogatás. A száraz, meleg időjárás kedves a kártevőnek. A levelek már nem zöldülnek vissza. Atkaölő szereket használhat.
Napégés és vashiány. Túl meszes lehet a talaj.
Kedves István. A platán apiognomóniás betegsége az ok. A levélnyélen keresztül a hajtás is fertőződhet. Az idősebb leveleken általában az ér mentén alakul ki a tünet, míg a fiatalabb leveleken bárhol, már a kibontakozó levelek is barnulnak.
Réztartalmú szereket használhat. Szabadforgalmú felszívódó az Amistra, II. kategóriás a Topas.
Javaslom az alábbi videót: https://www.youtube.com/watch?v=hd183QaF3ZM
Kedves Péter! A viaszbölcsőt olajos készítménnyel (Vektafid A, Vegarep) vagy káliszappannal kell feloldani, különben valóban nem hat a felszívódó szer. Kisebb növény, gyengébb fertőzés esetén puha ronggyal kell kézzel ledörzsölni, mert hiába pusztul el alatta a lárva (beöntözés után), a viaszbevonat a növényen marad, korompenész telepszik meg rajta.
Kedves Erika! A kavicságyat szüntesse meg: visszaveri a napfényt és a hőt, felforrósodik a növény környezete. Ez okozta a bajt. Váltson fenyőkéregre.
Kedves Tamás. Lótücsök járatnak tűnik. Irtható Aralinnal a címkén jelezett módon. Biológiai módszer a Capsanem.
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/turasok-es-lyukak-a-kertben-ki-lehet-az-elkoveto
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/hasznos-fonalfergek-kertben-parkban-sportpalyakon
Kedves Ferenc. Napégésnek tűnik.
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/2025.-evi-16.-novenyvedelmi-felhivas
Kedves Fruzsina. Nem..nem. A fikusz alapvetően a szubtrópusi erdők növénye: félárnyékban, magas pártartalom mellett, kiegyenlített, 23-25-C-fokos hőmérsékleten, rendszeres eső mellett él. Mi a lakásba bekényszerítettük. A teraszon a napsugárzást és a hőt visszaverik a falak, ezért megég a levelük. Sajnos a szükséges magas, 80-90 %-os levegő páratarlamat, ha akarnánk sem tudjuk tartani. Szobanövényeink szenvednek a totálisan leszigetelt, műanyag nyílászárós, száraz levegőjű lakásokban (egyébként az ember is!), ahol még a légkondi is kiveszi a párát a légkörből, hűti a levegőt és huzatot okoz. :-((