Sfaturi anterioare
Köszönöm a kérdésekre adott korrekt választ.
Amint írja, a fekete elszíneződés a földtől indul és felfelé terjed is. Az előzőekben javasoltakat fenntartva, a fitoftóra talaj gomba fertőzésének kizárása érdekében a feketedés mellett a talajt kis kapával nyissa meg és szagolja meg a földet. Ha erős savanyú szagot észlel, akkor a a kórokozó talajgomba. Ellene védekezni nem lehet, de a kár csökkenése tömény rezes beöntözéssel elérhető. Az öntözés a fa teljes kerületén történjen, a törzshöz közeli talaj és gyökérrész öntözésével. Ha savanyú szagot nem észlel, ez a betegség is kizárható.A másik talajgomba /Armillaria/ termőtestei szeptember-októberben a fatörzs alsó talaj közeli részén homokszínű kalapos gomba fejlődik ki. Ez ellen azonban nincs mód védekezésre.
Javaslom az alábbi cikket:
https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/novenyvedelmi-teendok-2021.-szeptember-30.-oktober-6.
A berkenye az örökkévalóság fája. A 2025-ös év azonban semmiképpen nem kedvezett ennek a csodanövénynek. Különleges jó tulajdonsága, hogy a téli és tavaszi fagyok nem károsítják, de nagyon sokat ártanak a nyári hőségnapok. Azon belül a légköri aszályt szinte nem tudja elviselni az egyébként igénytelennek tartott berkenye. Még öntözött viszonyok mellett a 30-35 C-fok hőmérsékletű napok után a fonnyadás tüneteit mutathatja.. A friss telepítések akár el is száradnak.A tápanyaggal való jó ellátás ilyen esetben különösen fontos. Írja, hogy káliumadagolás sem segített.
Ismert a berkenye magas nitrogénigénye. A képek alapján látott levél csúcstól kiinduló nagy felületű elszáradása káliumhiányra utal, de a nitrogén hiánya is hasonló elváltozást mutat.
A berkenye virágzása május-júniusra tehető. Mindkét hónapban 50 ill 60 mm csapadék hullott és voltak hőségnapok is, de a virágzás és a terméskötés megtörtént. A termés is kifejlődött, de megtartásához már "nem volt elég az erő". A termésen az egyébként gyakori gombabetegség /Aspergillus/ sem látható. Korábban - a súlyos levéltünetek megjelenése előtt segíthetett volna nagyobb adagú nitrogén, de a felsorolt káros tényezők hatására a termés összeaszalódott és a levelek is erősen károsodtak.
A metszés ajánlott időpontja betakaritás utáni idő. A károsodott levelét vesztett hajtásokban kár nem keletkezik a metszéssel, sőt erőt is kaphat a hajtás az újrakezdéshez. A berkenye jővőre újra kihajt, leveleket, virágot és termést hoz - és örömöt is a gazdának.
Tisztelt Kertbarát! A levelek színének rendellenessége sok kérdést vet fel. A hajtásvégek sárgás színe vashiány - mint Ön írta, klorózis. A levélszélek barnulása, ill. elhalása káliumhiányra utal. Éppen ezért nagyon nehéz megtalálni a megoldást. Tehát tápanyag egyensúlyról van szó. Az áfonya tövek optimális ellátása - Talaj, öntözővíz - mellett mégis kialakultak a hiánytünetek. Írja, hogy Wuxalt is kapnak. A Wuxal káliumban szegény, és a vasból is keveset tartalmaz. Létezik a tápanyagok közötti antagonizmus - pl. nitrogén és kálium- A vashiány a legnehezebben gyógyítható hiány. Nem tudjuk, hogy az áfonya talaja milyen táp elemeket tartalmaz. Annyit tudunk, hogy a növények igényeinek megfelelően savanyú. Jó volna tudni - az eladótól, mert az áfonya tövek biztosan drágák voltak - a talaj összetételét, származását.
Ajánlom a kálium és vas lombtrágya formában való kijuttatását. A Fitohorm sorozatban vannak ilyen lombtrágyák. A FiTOHORM KOMPLEX a két hiányelemet nagy arányban.
A helyzet különlegessége miatt szeretném, ha az eredményről beszámolna! A tápoldatozást 2-3 alkalommal végezze el.
Kedves Erzsébet! A fotón tripsz látható. A tartózkodási helye a levél fonákán van, a levél színén szívogat. Kifejlett alak és tojásai. Ha csak néhány példány látható, akkor is védekezni kell, mert felszaporodása gyors és sok nemzedéke van. A Laser Duplo használatát javaslom (természetes eredetű hatóanyag). A permetléhez célszerű kis mennyiségben tapadószert (Biosol káliszappan, Nonit) keverni. A kezelés célszerű megismételni 2 héten belül.
Tisztelt Kertbarát! A diófa törzsén sebzés nyomán felnyílás következett be. - oka lehet gépi munka, fagyhatás, vagy hosszan tartó hideg.hatás. Nem ír a lombozatról. Ha a megszokottnál kisebbek és sárgábbak a levelek, lehet magas talajvíz, melynek során a levelek vízben állnak, "fulladoznak"
A sebzés nyomán keletkező kéreg felnyílást. a képen láthatóan - a fa "önerőből" rendezi. A seb szélén kallusz képződés kezdődött, mely a seb begyógyítását szolgálja. Jó, hogy bordóilével permetezi rendszeresen, de erősebb rezes kezelés lenne jó. A Bordóilé töményen a sebet kívülről és a belső fa szöveteket is érintő felkenése - pl. széles ecsettel. 2-3 héten belül két alkalommal javasolt. Szerintem nagyobb probléma a talaj felszínén a gyökérzetből eredő - a lehetséges okokat felsoroltam - elváltozás. Mintha lyukak is láthatóak lennének.
A helyzet tisztázására az alábbi kérdésemre kérek választ:
talajvíz magassága
a lyukak környékének kis lapáttal való megvizsgálása - a lyukaknak van-e folytatása Pl mezei pocok, vagy penészedés
a fa kora.
a levelek mérete és sárgás színe
Kedves Hingyi István Úr!
A képen elég sok "madárkás fürt" látható, vagyis a tőke nagy terhelésnek kitett állapotba került. Az aszályos forróság úgyis csökkenti a növény kondícióját és nem képes teljes fürtök kinevelésére. A lisztharmat és a fürtperonoszpóra erős fertőzése is kiválthat hasonló tüneteket, de az Ön esetében a vesszők nem mutatják a lisztharmat tüneteket és a peronoszpóra penészgyepét sem. A fürtvirágzatot a szőlőmolyok is hasonló tünetekkel károsíthatják. Véleményem szerint az Ön esetében a nagy terhelést volna jó megszüntetni, figyelembe véve az időjárás szélsőségeit.
Kedves Szabó Zsolt Úr!
A képen betegség vagy kártevő tünetek nincsenek. A körte magnézium / Mg / igénye magas. Tapasztalatom szerint gyakori a levelek barnás elszíneződése, magnéziumos lombtrágyázás hatására jó eredményekre számíthatunk. A kora reggeli órákban 1,2 %-os Fitohorm Mg lombtrágya 1-2 %-os oldatával kell permetezni. A kezelést célszerű megismételni 2 héten belül.
Kedves Molnár József Úr! Az almafa tápanyaghiányban szenved. Idén gyakoriak más növényeken is a hasonló tünetek. Kalcium, magnézium., egyéb mezoelemek és zink mikroelem lehetséges. Ha a fa fiatal, könnyű lesz permetezni: 10 liter vízben 30 ml Wuxal megfelel. 2-3 héten belül célszerű megismételni. Ha a fa nagy mérető, ősszel érdemes szerves anyagot kijuttatni /pl. zsákos szürkemarha trágya/.
Kedvew Zsolt! Az áfonya termesztése, szakszerű ellátása komoly feladat. Ön a talaj pH-ját és az öntözővíz pH-ját is optimálisan megoldotta. Sajnos, az
áfonyának sok betegsége van, melyek közül két baktérium is
megtámadhatja. Nemcsak a levelek pusztulása, hanem a friss vágási
felület barnás elszíneződése utal a fertőzésre. Az ezüstkolloidot
ajánlom. Gyógyszertárban biztosan kapható. Jó baktériumölő készítmény
a Nordox de a rezek általában nem felszívódók. Ezért elsősorban az
ezüstkolloiddal permetezzen 2-3 alkalommal 10 naponta.
Kedves Kovács Gergely Úr!
A jelzett kis területen - ha lehet - minél kevesebb vegyszert
juttasson ki. Ha mégis szükséges (és ezzel a kérdésére is válaszolok) a
magas réz- és kéntartalom paraffin olajjal keverve vegetációs időben
perzselést okozhat! A lemosó permetezések nyugalmi stádiumban,
rügypattanáskor és virágzást megelőzően jó alkalmazni megelőzve a
lehetséges károsítók felszaporodását. Az őszibarackot azonban csak
rügypattanásig szabad a Bordóilé+kénel permetezni, mert perzselést okozhat!
Az Amistar felszívódó készítmény. Egész évben felhasználható. Javasolt
kevés alkalommal kijuttatni a rezisztencia kialakulásának megakadályozása céljából. Motoros - magasnyomású - permetező géphez a dózisokat célszerű kissé megemelni, mert ezek a gépek azonos területre kevesebb permetlevet juttatnak ki.
Egyéb kérdéseire is szívesen válaszolok.
Kedves Judit!
Igyekszem gyorsan válaszolni, hogy a rózsák ne sokáig "szenvedjenek". A tünetekről korrekt tájékoztatást adott. Tápanyagegyensúly hibája áll fenn. A rózsa kalciumigénye magas, de a Ca-mal a mangán felvehető mennyisége csökken. A szakirodalom foglalkozik a témával és a mangánhiány tüneteit így írja le. Fontos a cserépbe töltött föld pH-ja: savanyú vagy lúgos? 6 pH alatt már savanyú. A Ca számára ez a tartomány már nem felel meg.
Kérdésem: milyen földet használ és az egyes tápelemekből mennyit juttat ki?
Kedves Sándor! A képen látható tünetekért a felhasznált növényvédő szerek a felelősek. Kezdődött a Vegesol lemosó permetezés időpontjával. A tömény, 4-5 l/ha Vegesol-t rügyfakadáskor lehet felhasználni, vagyis vegetáció előtt. 15 cm-es hajtás állapotban a szer már erősen perzsel, talán akkor még meleg is volt. Így hullottak le az első levelek. Erre kapott a szőlő virágzásig kétszer rezes-kénes permetezést. Kérdés: milyen töménységben? A virágzáskor már minden rendben lett volna. Kérdés, volt-e virág? Az biztos, hogy peronoszpóra, lisztharmat és egyéb gombabetegség nem károsítja a szőlőt. Most az volna a jó, hogy kissé magához térjen. A stresszhatás feloldására ajánlott az Amalgerol-os permetezés. Jó, ha egy kis ideig nem is permetez károsítók ellen.
Kedves Péter! A leírtak alapján baktériumos betegség, rák támadta meg a leandert. A levélen lévő foltok sárga udvarral körülvéve és a levél fonákon a barna-fekete csomók utalnak a fertőzésre.
Ha több, tünetmentes leánder között van a fertőzött, minél előbb eltávolítása és a fertőzött hajtások 10 cm-ig visszavágása után kapják meg a kezelést. Ezüstkolloidot a patikában lehet vásárolni és permetszerként kijuttatni legalább 3 alkalommal, heti gyakorisággal Mivel a baktériumok a teljes növényben elterjednek, a fertőzés megszüntetése szinte lehetetlen. A betegség a mediterrán vidékekről /Szlovénia, Horvátország, stb./ került be hozzánk, ahol nagyon elterjedt. Az apró kártevő valószínűleg lárva, de biztosan nem jelentős.
A legfontosabb a beteg növény elkülönítése és a levágott hajtások megsemmisítése.
Kedves Melinda! Köszönöm a képeket. A valamikori vázág levágásaa nyomán keletkezett sebzés szép lassan gyógyul. A kalluszképzés intenzív. Az alatta lévő törzsrészen is jól látszik a rezes kezelés, melyet még érdemes megismételni. A kezelt területet szellőző anyaggal célszerű lezárni.
A levelek foltosodása baktériumos fertőzés következménye. Ellene magas fáról van szó - rezes - Nordox - permetezés a további fertőzéseket gátolja. Az apró dudorok, pörsenések atka károsítás eredményei. A speciális atkaölők csak akkor használhatók eredményesen, ha a dudorból "kirajzó" lárvák ellen tudja időzíteni sárga ragacsos lap segítségével. Az atkák nagyon aprók.
Kedves Gyöngyi. Feltételezhető, hogy a fuzáriumos fertőzés a tökmagból indul. Ezt bizonyítja, hogy a dinnyemagból származó növények nem mutatnak
tüneteket. Ha az oltott növényeket tápkockában vásárolja, csak a
tápkocka fertőtlenítése hozhat eredményt. A szokásosnál töményebb
oldatba áztatjuk a kis palántákat. Javasolt növényvédő szerek: Kumar,
Nordox, Previcur . A biológiai szerek alkalmasak lennének pl.
Polyversum, de hosszabb idő szükséges hatásuk kifejtéséhez.
Előfordulhat az is, hoygy a kórokozó az oltás során kerül a
palántákba.
Érdemes volna a vásárlás helyén reklamálni. A három éve tartó
pusztulás elfogadhatatlan, hiszan a saját megról nevelt palánták
egészségesek. Kérdésére válaszolava, a fertőzést követően, az
elhervadt növényeket gyógyítani nem lehet. A valószínűsített
kórfolyamat a megelőzést sem tesz lehetővé. Talajban való fertőzés
megelőzése lehetséges (pl. Previcur/ Magnicur).
Kedves Gábor! Tipikus perzselési tünet látható a leveleken, ez lehet permetlé-megfolyás. A permetlé valószínű az alma leveleket is károsította. A termésre nem lesz hatással. Ha sok a károsodott levél, Amalgerol-lal kezelheti a stresszhatást.
Kedves Botond. Biztos, hogy a tünet alapján betegség nem, de kisebb farontó károsítja a diófát. A lyukból rágcsálék is kihullik. Tavaly esetleg látott ilyent?
A gázosodó rovarölő szert kell a nyílásokba juttatni, majd a kezelés helyét néhány napra lezárni. A valódi gázosodó készítményeket betiltották, Ajánlom a piretroidok közül a Shrerpa - gyors taglózó hatása miattt, A kezelést 7-10 nap múlva célszerű megismételni.
Kedves István. A kétféle réz hatóanyag /rézoxiklorid ill. rézoxid/, melyet néhány napon belül használt okozott némi perzselést - különösen a 2. képen látható. A felső képen a nagy levélfelület tipikus hormonhatású gyomirtó szer tünete. Egyik jellemző tünet, hogy az erezet áteső fényben szembetűnően áttetsző. Ezt Ön megvizsgálhatja. Vegyszeres gyomirtások vannak néhány szántóföldi kulturában, onnan is érkezhet permet - akár felszálló légáramlattal. Írja, hogy csak néhány tőkén láthatóak az ilyen levelek. Most nem tud tenni semmit esetleg a stressz feloldására használjon Amalgerolt. Ezt is csak akkor, ha sok a tünetes tőke.
Kedves Erzsébet! Furcsa, hogy a fatörzsnek csak az egyik oldalán látható elváltozás. Okozója feltételezhetően gomba. A kéreg úgyis könnyen lefejthető. Ajánlom, hogy egy-két kisebb kéregdarabot alaposan vizsgáljon meg, és az alatt levő törzsön is sárgás elszíneződést láthat, esetleg gombafonalakat. Fapusztító gombával van dolgunk. Bármelyik faj is, nem lehet tétlenül várni a további terjedését. Ha a kéreg könnyen leválik, akkor a törzs felületére vastagon kenjünk fel Bordói levet, töményen. A kezelt területet szellőző anyaggal célszerű bekötni. A kezelést egy hónapon belül ismételni kell!.
Tisztelt Kópházi László Úr!
A látható tünet nem károsítótól származik. A magnézium hiánya vagy egyensúly zavara okozhatja.
Oka és a tünetek súlyossága több tényezőtől függ. A meszes talajon a körtefa nem érzi jól magát. A kalcium /=mész/ a magnézium antagonistája. Ha sok a talajban a mész, a magnézium felvehetősége relatíve csökken. A körtefa kissé savanyú talajon érzi jól magát. Más évekkel ellentétben a talajból történő tápanyagok felvétele is akadályozott az időjárás szélsőségessége miatt.
Javaslom a Magnézium lombtrágyával való permetezést legalább két alkalommal 10-14 napon belül. 10 liter vízhez 2 dl Fitohorm magnéziumot kell kijuttatni. Tapadásfokozót is célszerű alkalmazni, a levelek viaszossága miatt. A kezeléseket a reggeli órákban célszerű elvégezni.
A leszáradt és részben fekete színű levelek egy idő után lehullanak és várhatóan új levelek képződnek.
57,71 RON